Špargľovej sezóny si uživate asi všetci, tak aj ja sa pripojím nejakými tipmi, čo s touto skvelou a hlavne zdravou zeleninou. Zbytok týždňa venujem len tejto surovine a nájde si miesto v chutných jedlách.
Ak ste ešte neskúsili špargľu, alebo neviete, čo s ňou tak na dnes tu mám veľmi jednoduchý recept.
Špargľa je bohatá na vitamíny skupiny B, železo, draslík a vlákninu. Podporuje metabolizmus, látkovú výmenu a odvodňuje organizmus. Jej účinky ocenia hlavne ľudia s kožnými ťažkosťami. Jednoducho, táto zelenina je v našich končinách vcelku nedocenená. Ale na druhej strane sa začína o nej hovoriť viac a tak časom bude u nás na stoloch viac ako napríklad tekvice. Ide o sezónnu záležitosť. A sezóna špargle je práve teraz. Tak to nepremeškajte.
Suroviny:
- balík špargle
- anglická slanina alebo prosciutto nakrájané na tenké plátky (množstvo podľa chute a veľkosti zväzkov
Postup:
2 – 3 špargle stiahneme dokopy plátkami slaniny alebo prosciutta a zapečieme v rúre vyhriatej na 200 °C asi 10 – 15 minút. Hotová špargľa by mala zmäknúť a slaninka by mala byť chrumkavá.
Holandská omáčka:
Suroviny:
- 3 žĺtky
- 65 g roztopeného masla
- šťava z polovice citróna
- mleté biele korenie
- soľ
Postup:
1. Na pare vymiešame žĺtka. Musíme dať pozor, aby sa nám žĺtky nezrazili, ale musia ostať krémové.
2. Za stáleho miešania postupne prilievame k žĺtkam v malých množstvách roztopené (zahriate) maslo.
3. Omáčku dochutíme šťavou z polovice citróna, mletým bielym korením a soľou.
4. Hotovou omáčkou prelejeme zapečenú špargľu a podávame s čerstvou bagetou aleho hriankami.
Určite so špargľou nekončíme. Ďalší recept už čoskor.
S prianím dobrej chute,
foodissimo /Tomáš/
Vaše komentáre, názory a pripomienky
Powered by Facebook Comments
Dobree, ale tu holandsku omacku mas moc riedku….
Ucim sa. 🙂 Ale velmi neisla vyliat ta omacka, tak som bol v obavach, ze je velmi husta…
Tomáš, na obrázku máš zelenú špargľu, nie fialovú ;)Teda, pokiaľ nie som slepá, ale fialová vyzerá inak – fialovejšie 😉 A ešte jedna poznámka – pod hlavičkou sa začína šúpať iba biela špargľa, ta ma tuhšie vlákna, tak preto. Zelená špargľa je jemnejšia, stačí odlomiť tvrdý koniec a ošúpať iba spodnú tretinu stonky, ale priznám sa, keď mám kvalitnú ultrafresh špargľu, ani to nie je nutné. Zbytočne totiž šupanim zelenj špargle vyhadzuješ kvalitný materiál. A ešte jeden tip na záver – skús ochutnať zelenú špargľu surovú – chutí ako mladý hrášok 🙂 ja ju milujem v surovom stave 😉
Aďka, ospravedlňujem sa za faux-paux. No pri čítaní si o špargli v knihách ma všetko navádzalo k tom, že mám práve tú fialovú.
S tým čistením budeš mať pravdu. Robil som aj s bielou aj s touto ZELENOU (už budem vedieť) a už len pri samotnom čistení bolo vidieť ako ľahko sa čistila celená a ako tahšie išla biela. Zelená u mňa vyhráva na plnej čiare. Už len, že vyzerá lepšie a je fotogenickejšia, ale aj chuťovo je lepšia.
Skúsim aj v surovom stave, ako aj zapiect, pokvapkať olejom a citrónom. To vieš na také to domáce pochutnanie si. 🙂
Tomáš, ospravedlňovať sa nemusíš, veď sa nič nedeje 🙂 Čo sa týka tej fialovej špargle, daj si do googlu “violet asparagus” a vyhodi ti pekne fialove obrazky 😉 Ja mám rada bielu aj zelenú, každú na niečo iné, napr. bielu milujem práve s holandskou omáčkou, úžasná kombinácia. Ja mám špargľovisko za humnami, u nas v dnv sa pestuje špargľa, takže z poľa rovno na tanier, mali však dlho nefunkčnú stránku, už som myslela, že je koniec, ale nie je, práve som zistila, že stránka aj predaj opäť funguje! A inak, čo hovoríš na špargľový post efekt? 🙂
Možno sa mi podarí budúci týždeň zastaviť sa na tom vašom šparglovisku. 🙂 To by bolo skvelé.
Špargľový efket sa nedostavil 🙁 U teba funguje? 🙂