Tieto motýle nám po kuchyni lietať nebudú, ale určite nás potešia inak. Cestoviny sa u nás udomácnili a pre mnohých z nás sú hlavnou potravinou. Môžeme ich jesť na mnoho spôsobov, s omáčkami, zapečené, s čerstvou zeleninou, ako prílohu k mäsám, … Svojou jednoduchosťou sa radia medzi jedlá, ktoré dokáže spraviť aj dieťa. No nie je to pravidlo. Aj cestoviny sa dajú pokaziť. Dokonca aj tie zo sáčiku.
Mňa vždy ťahalo robiť si vlastné cestoviny, cítiť ako mi z jednotlivých surovín rastie pod rukami cesto, vytvárať rôzne tvary cestovín. A nakoniec ten pocit hrdosti, keď sa to všetko podarí a vy sa pustíte do jedenia vlastnoručne vyrobených cestovín. Taký pocit nezažijeme z kupovaných cestovín. Raz za čas sa oplatí nájsť si trochu času, skúsiť si spraviť vlastné cestoviny, tešiť sa z tej nedokonalosti tvarov. Veď práve nedokonalosť je podpisom ručnej práce.
Počas rokov som skúšal viac receptov na cesto, tento recept na základné cesto sa mi najviac overilo. Z tohto množstva surovín budeme mať približne 500 g hotových cestovín.
Suroviny:
- 250 g hladkej múky
- 3 celé vajcia
- 1 PL olivového oleja
- 1 PL vlažnej vody
- štipka soli
Postup:
1. Zmiešame múku s vajciami…
2. Pridáme olivový olej…
3. Vlažnú vodu a soľ…
4. Vypracujeme hladké pevné cesto…
5. Necháme odležať 10 minút.
Z hotového cesta si môžeme vyrobiť akékoľvek cestoviny – tagliatelle, lasagne, spaghetti, capellini, fettuccine, linguine, pappardelle, farfalle, …
Ja by som vám rád ukázal ako na farfalle, ako si naplniť kuchyňu nespočetným množstvom motýlikov. Nie je to nič zložité, chce to zo začiatku trocha trpezlivosti a pevné prsty, ale určite to zvládneme.
Na začiatok je potrebné vyvaľkať pripravené cesto, najlepšie strojčekom na cestoviny. Zvládneme to aj s kuchynským valčekom. Tak pustime sa do vaľkania.
Vyvaľkané pláty cesta jemne pomúčime, aby sa nám s cestom ľahšie pracovalo. Pláty narežeme na asi 4 cm pásiky, ktoré potom ešte ďalej režeme na 3 cm kúsky. Dostaneme tak kúsok cesta v tvare obdĺžnika 4×3 cm.
Z každého kúska pripravených obdĺžnikov cesta vytvoríme farfalle. Jednoducho ukazovákom si podržíme stred cesta, palcom a prostredníkom pritiahneme kraje cesta k stredu smerom k ukazováku. Hotovú mašličku jemne stlačíme v strede, aby nám držala tvar.
Takto pripravené farfalle, ale aj iné cestoviny, je možné variť čerstvé, alebo si ich môžeme vysušiť na teplom mieste, prievane,… Môžeme ich tak použiť neskôr. Ja som si ich tiež vysušil, aby som sa cez týždeň mohol k nim vrátiť a uvariť nejaké dobré jedlo. Určite sa rád podelím.
Z pomúčenej kuchyne s pozdravom,
foodissimo
Vaše komentáre, názory a pripomienky
Powered by Facebook Comments
Čo by na ten olej v ceste povedala teta Marcella Hazan, há? 🙂
Asi by sa nepotešila. Pravdupovediac, toto je konečne recept, čo mi v kuchyni funguje. Ako ich pripravuješ ty Jozef?
Ešte nijako (čo je samozrejme škoda) 😛
Ale popri inej literatúre som sa začítal aj do tej Marcellinej, takže v dohľadnej budúcnosti plánujem vyskúšať nielen domáce cestoviny, ale aj niektoré (už popodčiarkované) recepty. Len keby do knihy lokálny vydavateľ prihodil aj zoznam a nemusel som si ho vyrábať ručne…