Neviem ako vy, ale mňa už vcelku ničí tá zima. Neviem sa dočkať jari a čerstvej zeleniny, ovocia a hlavne slnka. Už som si užil pomaly varených mias, koreňovej zeleniny, strukovín a zaváranín, ktoré k zime jednoznačne patria. Zimy bolo vážne dosť.
Potreboval som sa trochu resetnúť, zažiť menšiu zmenu a hlavne si dopriať niečo ľahšie a potešiť tým aj žalúdok. Zašiel som pozrieť známych do Školy varenia v Prahe – Chefparade. Piatkový večer som strávil v spoločnosti nových ľudí, dobrého vína a hlavne dobrého jedla.
Na programe boli ryby a dary mora. Namiesto toho, aby som išiel niekde do reštaurácie a pasívne len vyčkával na jedlo, rozhodol som sa, že budem aktívny a večeru si pripravím. Keď som si to tak prepočítaval, kurz sa mi oplatil určite aj finančne. Tie peniaze by som nechal určite aj v reštike. Takto som mal aspoň pridanú hodnotu – zábavu. To mi prišlo vcelku vhod. Krátke zimné dni, zima a pochmúrna atmosféra na mňa doľahli. Ešte raz musím povedať, že sa neviem dočkať „zjarnievania“ a nasávania novej energie.
Ryby mi prišli ako vhodná varianta na refresh môjho jedálnička. Nie sú len chutné, ale hlavne výživné. Rybu by sme mali mať na stole minimálne 3-krát do týždňa? Darí sa vám to plniť? Popravde, mne ani nie. Ale týmto kurzom som si dobehol dávku na tento týždeň.
Ryby so svojím nízkym obsahom tuku a naopak vysokým obsahom bielkovín možno radiť medzi najzdravšie alternatívy stravy. Okrem toho si porciou rýb doprajeme aj slušnú dávku omega-3 mastných kyselín, vitamínov – D (to je ten v tukoch rozpostný) a B2 (riboflavín), vápnika, fosforu a minerálov ako je železo, zinok, jód. Spomínané omega-3 kyseliny sú pre nás nenahraditeľné. Naše telo si ich nedokáže produkovať a bez týchto kyselín by naše srdce a mozog nemali dlhú životnosť. Aby nám to v tých našich blonďatých, brunetových, hnedých, hrdzavých a neviem akých hlavách pracovalo vporiadku, musíme si to pekne ustrážiť.
Odhoďme všetky predsudky, ktoré k rybám a vodným tvorom aj netvorom (potvorkám) máme. Sliz sa zmyje, zapáchajúcu rybu ani kupovať nebudeme a kosti tiež nie sú problémom. Ak vás rozčuľujú kosti, voľte skôr dravé ryby. Tie majú menej jemných kostí a jednoduchšie sa celý skelet vyberá.
Na kurze sme si pripravili:
Ešte také info. Viete, ako rozoznať, či je ryba čerstvá? Oko by malo byť čierne, lesklé, vypuklé, ryba by nemala smrdieť „rybacinou“, žiabre by mali byť krvavo červené. Keď mäso stlačíte prstom, malo by sa vrátiť späť do pôvodného stavu. Na starej rybe ostane dierka. Rybu máme teda vybratú.
Kurz sme zahájili kontrolovaním mušieľ. Spustil sa poriadny rachot. Každou mušľou sa poklepalo po stole, aby sme zistili, či sú živé. Ak by sme uvarili aj mŕtve, teda pokazené mušle, spoznali by sme to veľmi nepríjemne. So záchodom by sme sa mohli veľmi rýchlo zoznámiť tvárou v tvár (taká Aďka z Food4Fun by vedela o tom povedať svoje, že). Kontrole venujte veľa času.
Polievka bola prekvapivo veľmi jednoduchá. Stačila hľuza feniklu, cesnak, šalotka, biele víno, smotana, štipka soli a mletého čierneho korenia.
Nechcem zverejňovať všetky recepty z kurzu, aby som niekomu nepoškodil. Najviac ma zaujali plnené kalamáry, pečená pražma, krevety na zázvorovej glazúre, mušľová polievka a treska. Aha, veď to je všetko z kurzu. Musím povedať, že tento kurz je pre mňa najlepším na akom som bol. Išiel som tam s obavami, ale vrátil som sa s veľkým nadšením.
Bolo to hlavne tým, že som si mohol skúsiť aj také veci, do ktorých som sa ešte nepustil. Vyčistil som celé kalamáre, olúpal ich a vybral chrbticu. Skúsil som si filetovanie pražmy. Teda skôr som ju len narezal a po upečení sa potom pražma jednoducho naporcovala. Čistili sme aj krevety. Nájsť ich črievka bolo pre mňa chvíľu ako hľadať ihlu v kope sena. Bože a to cesnakové pyré. Tak to ma dostalo. Nad tým slintám aj teraz, keď tu o ňom píšem (recept dávam nižšie, ale nikomu o tom nehovorte, pššššš…)
Sépiovú polentu som jedol s veľkým rešpektom. Pravdou je, že chutila výborne. Len tá farba nebola pre mňa tak vábna. Málokedy jem niečo čierne. Je pravda, že jeme aj očami. Príroda vie, prečo sa tak vyhrala s farebnou škálou. Aj preto sa teším už na jar. Farby ma určite nakopnú a verím, že mi budú aj motiváciou nielen v kuchyni.
Ale späť k vareniu. Myslím, že jeden recept môžem dať – pečená pražma s feniklom a rajčinami. Je to veľmi jednoduchý a rýchly recept. Povedal by som, že by ste to zvládli aj s deťmi – teda vy sa postarajte o krájanie, deti spravia zbytok. Čo k tomu?
Suroviny:
- 2 ks pražmy kráľovskej
- 1 hľuza feniklu
- 2 stredne veľké rajčiny
- 1 limetka
- 3 – 4 vetvičky rozmarínu a tymiánu
Postup:
1. Pražmu očistíme od šupín, odrežeme plutvy a narežeme tesne za hlavou a popri chrbtici.
2. Na plech si pripravíme väčší kus papiera na pečenie. Do stredu nalejeme trochu olivového oleja a položíme pražmu na papier.
3. Dovnútra pražmy vložíme 2 mesiačiky limetky. Na hornú stranu dáme bylinky, rajčiny a fenikel.
4. Ostáva nám už len rybu zabaliť – nejako tak, ako sa niekedy balili chlebíčky v lahôdkach. Spomínate ešte na to? Keď sa nám to podarilo, rybu hodíme do rúry a pečieme pri 180 °C asi 30 minút. Jednoduché, že?
K rybe sa hodí čerstvá bageta alebo pokojne si spravte zelerové pyré. Hotová pražma pôjde pekne od kosti. Ani nebudete vedieť, že tam nejaké kosti sú.
A teraz k tomu tajomstvu – cesnakové pyré. Chce to 2 celé hlavičky cesnaku, rozoberiem ich na mesiačiky, 3 vetvičky rozmarínu a tymiánu a olivový olej. Všetky tieto suroviny dáme do menšej zapekacej misy a budeme piecť v rúre pri 100 °C asi hodinu.Treba to priebežne sledovať, aby nám cesnak nezhorel.
Keď bude cesnak mäkký, pretlačíme ho cez cesnakové pretláčadlo, dochutíme soľou, mletým čiernym korením a kvapkou olivového oleja.
Olivový olej, ktorý nám ostal môžeme používať na dochutenie jedál v budúcnosti – veď bylinky a cesnak tiež nechali niečo v tom oleji.
Toľko v krátkosti o rybách a ich príprave v ChefParade – škole vaření v Praze. Máte aj vy nejaké vychytané recepty k rybám? Podeľte sa s nimi. Treba robiť osvetu zdravému jedlu.
Prajem príjemný zbytok víkendu pri chutnom jedle a s príjemnou spoločnosťou.
foodissimo /Tomáš/
Vaše komentáre, názory a pripomienky
Powered by Facebook Comments
Tak dovolím si povedať, že si peniažky veľmi rozumne investoval. Ak môžem otázočku, koľko stál predmetný kurz? Receptík samozrejme vyskúšam
Ivanka kurz bol vážne skvelý. Ich kurzy stoja 1290 Kč, na SK myslím 39 Euro. Sú to tie cenovo dostupnejšie kurzy. Určite skúsim aj ďalšie.
Tomas, perfektny kurz a perfektne referovanie! Ja som momentalne tiez velky nadsenec kurzov…
Vsetky jedla vyzeraju uzasne, veruze by som si pochutila asi na vsetkom:-))
Lucka všimol som si. Marcelov kurz by som určite vyskúšal. Jeho knihu používam často, hlavne jeho cestoviny.
Zaujimavy kurz, “zlakla” som sa tej sepiovej polenty. Ako to chuti? Da sa to prirovnat k niecomu?
Miška. Chutilo to ako klasická polenta. Len to bolo zafarbené dočierna. Vážne tá farba vo mne budila rešpekt. Keď na to pozrieš vyzerá to ako asfalt a ten sa predsa neje, 😀
😀 ja som to uz niekde na blogu videla, bolo tym zafarbene nieco ine, uz sa nepamatam co, ale nevyzeralo to vobec lakavo.
Tak to musel byt uzasny kurz…dakujem,ze som sa tam mohla preniest aspon prostrednictvom tvojich krasnych fotiek :)..a mne sa nahodou sepiova polenta silno pozdava …dodnes rada spominam na sepiove spagety s krevetami :))
Tak Tomáš úplne si ma navnadil na kurz a keď som videla tie fotky, tak ma hneď napadlo, že asi aj tentoraz si foťák držal v ruke a nie varešku, ale nižšie som si prečítala, že si sa aj zapájal :). Nikdy som nejedla pražmu a neviem ani kde by som ju kupovala, ale čo nebolo môže byť, najmä po tvojom článku.
Wow, vyborny blog a skvely clanok s paradnymi fotkami. Tu prazmu vyskusam spravit zajtra alebo pozajtra pre priatelov 🙂